Rääkisime Ehitusfima Fidele projektijuht Märt Mõistusega, millised on nende senised kogemused Handies rakenduse kasutamisel. Fidele oli üks esimesi ettevõtteid, kes pilootprojekti raames võttis kasutusele Handies Business teenuse.

Millised on teie tänased peamise tööhõive probleemid?

Suuremate töödega on nii nagu ikka turul on, aga väiksemate töödega on alati probleeme kuna alltöövõtjad ei ole huvitatud nende tegemisest. Kui ollakse nõus siis küsitakse selle eest liiga palju raha. Väiketööde probleem on alati olemas. On ka mõningad tööd, mis jäävad suuremate töövõtupiiride vahele või siis platsi ettevalmistused või garantiitööd või sellised asjad kus alltöövõtjad ei ole suuremate mahtude kõrvalt huvitatud nende pisitööde tegemisest ja siis neile probleemidele on vaja leida paindlike ja kiireid lahendusi.

Kus on täna kitsaskohad pisitööde tellimisel?

Pisitöid ei ole väga kuskilt tellida. Üks variant on objektijuhtide ja projektijuhtide telefoniraamat, mis koosneb peamiselt alltöövõtjatest ja teine asi on google, kust leiab pigem ettevõtteid. Inimesi ei olegi nii võimalik üles otsida, on olemas mõned väiksemad alltöövõtjad, kes on nõus tegema väiksemaid töid aga ka nendega on tihti probleeme. Täna sellist lahendust, et jõuaks selle tegijani, enne Handiese tulekut tegelikult ei olnudki.

Kaua te tänaseks Handiest kasutanud olete ja milliste tööde jaoks?

Paar-kolm kuud ja kõige lihtsam näide on see sama kontor siin. Inimesi tuli juurde ja oli vajalik tõsta ümber ja juurde lisada pistikupesasid ja valgusteid. Helistasime alltöövõtjale, kes ütles, et järgmine nädal saaks tulla ja umbes 500€ läheks maksma, selline ümmargune jutt, kui töö olin ära seletanud. Võtsin Handiesest tegija siia, tund aega tegime konsultatsiooni ja vaatasime asjad üle, mees käis poes ära ning kokku läks 220€. hästi paindlik, 2-3 päevaga saime asjad tehtud ja samamoodi oleme võtnud ka markertahvlid seinale, jällegi töö läks kokku maksma 68€, ettevõte poleks elusees sellise raha eest nõus tööd olnud tegema. Olen ka oma tarbeks tellinud ja väga mugav.

Milliseid töid saaks ettevõtte Handiesest tellida?

Konkreetselt ehitussektoris kõik erialad, mis esindatud on, võiks Handiese kaudu tellida. Minu arust on see väga hea koht, kus inimesed kes midagi oskavad, saavad end seal ehitusremont eriala põhiselt ülesse võtta, olgu siis need elektrikud, gaasitööd, külmatehnikud, maalrid, plaatijad, betoonitöölised. Seda vajadust võib tekkida täiesti jooksvalt ja ootamatult, näiteks mõne alltöövõtja ära langemisega või tekib vajadus kedagi juurde kutsuda. Kõike võiks olla võimalik sealt tellida.

Kelle jaoks Handiest võiks vaja minna?

Kõikidel kellel on vaja ehitusremondi teenust- korteriühistud, kõik eraisikud. Kui on vaja midagi tehtud saada, siis on parem võimalus võtta ühendust töö tegijaga, kui siis ettevõttega, kes tuleb kohale ja teeb pakkumise ning sellest mõnesaja eurosest tööst võib saada 2-3 korda rohkem väga kiiresti. Tuleb maksta kinni alltöövõtja kasumi, projektijuhi tööde manageerimis aga kutsudes tegija kohale ja vaadates üle, mis vaja teha on, siis maksad konkreetselt selle mehe aja eest. Mis on väiketöö puhul alati odavam ja soodsam, sest väiketöö puhul kellelgi ei ole ruumi maksta kinni riski, mis tööga võib kaasneda. Ta on vaieldamatult nii tegijale kui tellijale kõige soodsam ja riskivabam.

Kas Handiese teenus on midagi, mille suunas pikas perspektiivis teenuste ja tööde tellimine võiks liikuda?

Jah, ma arvan, et sinna ta läheb. Eriti, mis puudutab selliste inimeselt-inimesele teenuste osutamist, see on järgnevate aastate teema. Pidevalt näeme kuidas väiketegijaid tekib juurde, tegijad soovivad teha oma OÜ-si ja oma teenust osutada, olla ise oma aja peremehed. Sinna suunas see väga palju liigub, vaatasin, et tegelt on võimalik ka juuksurit koju tellida, ei pea teise linnaotsa sõitma vaid lasen platvormil ennast arvele võtta ja las tuleb oma asjadega minu juurde koju.

Kui suureks sa Handiese potentsiaali Eestis ja välismaal hindad?

See on nii suur, et ma isegi ei oska neid numbreid välja tuua. See võimalus, mida see platvorm pakub tegelikult tegijatele ja ka teenusetarbijatele on lihtsalt nii laiapõhjaline. Küsimus on lihtsalt selles, et kas see platvorm jaksab kaasas käia ja lisada neid võimalusi juurde. Kõik teenused, mida osutab üks inimene teisele võiks käia läbi sellise platvormi, ei ole vaja sinna vahele ettevõtteid, sest võib-olla see korporatiivne teenuste vahendamine hakkab natuke ajale jalgu jääma. Kõik need teenustasud, vahendustasud ja vahejuhid on asendatavad väga hästi digitaalse  vahendus platvormiga.