Kas oled uue akna otsingul, aga ei tea, millega peaksid valiku tegemisel arvestama? Või seisad küsimuse ees, kas valida puit- või plastakent? Akna valimisel peaks arvestama päris mitme aspektiga, arvesse peab võtma näiteks akna helikindlust, soojapidavust ning hinda. Unustada ei tasu ka miljööväärtuslike piirkondade piiranguid. See artikkel aitab tuua selgust teemasse ning toob välja, mida akna valimisel meeles pidada.
Kasulikud nipid
- Akna valimisel ei saa kindlasti vaid materjalist või hinnast lähtuda, mõtlema peab ka sooja- ning mürapidavusele.
- Aknasse tasub suhtuda kui investeeringusse, sest korraliku aknaga saab kokku hoida küttearvete ning hiljem ka tema väljavahetamise pealt.
- Kindlasti tasub protsessi kaasata asjatundja Duuabl platvormilt, selleks, et aknad ka korrektselt paigaldatud saaksid.
Soojusläbivustegur
Akna puhul on üks tähtsamaid aspekte kindlasti soojapidavus, eriti, kui arvestada praeguste, tavapärasest krõbedamate, küttearvetega. Soojusläbivustegur näitab sooja liikumist seestpoolt välja. Siinkohal kehtib reegel, et mida väiksem on selle teguri väärtus, seda paremini hoiab aken sooja. Eestis on paika pandud norm, milleks on 2,1W/m²K, muidugi tasuks sellest soojapidavamaid valikuid kaaluda, korralikul aknal võiks see väärtus umbes 1 W/m²K juurde jääda.
Klaaspakett
Aknast moodustab enamuse klaaspind, seega on sellel tähtis roll soojus- ja müraisolatsiooni tagamisel. Klaaspaketid erinevad klaaside arvu poolest, need koosnevad enamasti kahest või enamast klaasist, mis on ühendatud õhutihedalt. Akende valimisel võib leida ka selektiivklaasiga tooteid, mis tänu soojuskao vähendamisele aitavad küttearved veelgi madalamad hoida.
Plastaknad
Plastaknad ehk PVC aknad on kindel valik, kui tegemist on lihtsama hoonega, need sobivad hästi näiteks garaaži. Plastakende kasuks räägib ka soodsam hind. Plastakende varjuküljeks võib olla aga väiksem UV-kiirguse talumine, lühem eluiga ja igavam väljanägemine. Plastakna eluiga ei saa ka koduste vahenditega pikendadad erinevalt puitaknast.