Puit on väga väärikas ja aegumatult stiilne valik fassaadi materjaliks. Samas, on Eesti kliima puidu vastu karm, vahelduvad äärmuslikud temperatuurid ning päike ja vihm lühendavad kõvasti materjali eluiga. Eestis jääb keskmiselt puitfassaadi eluiga 20 aasta kanti, kuid õige hoolduse juures võib selle vastupidavust kuni 10 aasta võrra pikendada. Üsna levinud valik puitfassaadi renoveerimise asemel on materjali välja vahetamine vastupidavama variandi vastu, kuid nii võib hoone kõvasti oma välimuses kaotada. Silmas tasub pidadad, et renoveerimine on lausa kohustuslik, kui maja asub mijööväärtuslikul alal. Puitfassaad on väärt säilitamist ning värskendamist, sest materjal on hingav ning loob majas hea mikrokliima.
Kuidas vahetada vana laudis uue vastu ning millega peaks kindlasti arvestama? Millal peaks renoveerimistööd ette võtma? Nendele ja paljudele teistele küsimustele leiad vastuse sellest postitusest.
Vaata üle katus ja vihmaveerennid!
Puitfassaadi renoveerimist peaks planeerima suveks, et külm ja niiskus ei saaks konstruktsioonile ligi. Unustada ei tohiks katuse ja vihmaveerennide seisukorra kontrollimist. Lekkiva katuse või vihmaveerennide puhul on fassaadi renoveerimine lihtsalt aja ja raha raiskamine, sest veekahjustused on puidu suurimaks vaenlaseks. Kindlasti tasub kahtluste puhul kaasata ka asjatundja, kes kontrollib katuse ja vihmaveerennide seisukorra üle ning vajadusel ka parandab ajast räsitud kohad.
Säilita vana fassaadi välimust!
Puitfassaadi korda tegemisel peaks kindlasti arvestama ka selle algse stiili ning värviga. Eriti hoolas peab olema miljööväärtuslikul alal, sest hoonete renoveerimisele kehtivad erinõudmised. Vajadusel peaks kaasama ka asjatundja, kes oskab taastada vanu detaile ja luua originaalile sarnase lahenduse või küsima lisainfot renoveerimise nõuete kohta kohalikust omavalitsusest.
Kui vähegi on võimalik, soovitame kasutada vanu fassaadilaudu, kuid kui nende turgutamine ei tundu enam mõistlik, peaks võimalikult originaali lähedase uue laudise tellima. Puidu valimisel peaks eelistama tihedasüülist ning rahulikult kuivanud puitu.
Põhitõed puitfassaadi välja vahetamisest
Kuidas teha kindlaks, et fassaadilauad vajavad väljavahetamist? Kui laudis mureneb seda katsudes ning on pehkinud, peaks selle välja vahetama. Jälgima peaks ka laudisel oleva värvi seisukorda. Alati ei pea laudist kogu ulatuses asendama, mõnikord piisab vaid kahjustunud kohtade väljavahetamisest. Kui konstruktsioon ei ole vee kahjustuse tagajärjel kannatada saanud ning on kuiv, piisab vaid laudise väljavahetamisest. Väga tähtis jälgida ka vihmaveerennide ja katuse seisukorda ning tegeleda koheselt veekahjustustega.
Kuidas puitfassaadi renoveerida?
Puitfasaadi renoveerimist peaks ajastama kuiva ilmaga päevale ning jälgima, et õhutemperatuur oleks vähemalt +5 kraadi. Esimese sammuna peaks eemaldama ettevaatlikult laudise ning vajadusel tegema ka enne pildid, et taastada originaalilähedane olukord. Kui taaskasutad vana laudist, peaks selle korralikult puhastama ning värvi traatharjaga eemaldama.
Eestis on populaarsed linaõlivärvid, mis on traditsiooniline ning ilmastikukindel lahendus. Osade kaasaegsete värvide puhul võib tekkida puidupinnale kilejas kiht ning kuivades võib värv lahti lüüa. Värvkatteta laudis tuleb kindlasti ka eelnevalt kruntida materjalile vastava värviga. Värvida ei tasu lauspäikese käes.
Puitlaudise puhul on väga tähtis jätta ka tuulutusvahe, mis võimaldab puidul kuivada niiskumise korral. Varasema kogemuse puudumisel peaks kindlasti puitlaudise paigaldamisel kaasama ka asjatundja, et maja hoiaks ka sooja ning fassaad kestaks kaua kena.
Selleks, et kogu töö ja vaev end ka ära tasuks, peaks fassaadi korralikult hooldama. Selleks, et puidupinnale ei tekiks hallitust ning seeni, peab puitu immutama niiskust tõrjuvate vahenditega. Unustada ei tohi ka laudise puhastamist ning värvikihi uuendamist. Laudist peaks puhastama vähemalt kord 5-6 aasta jooksul ning värvikihti uuendama iga 10 aasta tagant.
Puidust fassaad kaunistab iga maja, kui seda regulaarselt hooldada ning vajadusel renoveerida. Renoveerimisel peaks arvestama põhitõdedega ning miljööväärtuslikul alal soovitame kaasata ka kindlasti asjatundja. Kui puitfassaadi renoveerimine võtab silme eest kirjuks, siis Duuabl Tegijad tulevad appi.
Abikäed on vaid paari kliki kaugusel!
Remondi ja ehita lihtsalt
Täida tellimusvorm ja pane oma projekt kohe töösse nii nagu Sina soovid.